Krevní tlak

Jaká je ideální srdeční frekvence

Udržování optimální srdeční frekvence je pro zdraví stejně důležité jako udržování doporučených hodnot krevního tlaku. Ideální hodnoty srdečního pulsu jsou odlišné pro ženy a muže a mění se také s přibývajícím věkem. Pokud znáte svoji běžnou klidovou srdeční frekvenci, snáze odhalíte případné změny, které vyžadují kontrolu u lékaře.

Jaka je idealni tepova frekvence

Co to je srdeční frekvence

Srdeční frekvence (puls) je rychlost, jakou nám tepe srdce. Puls (tep) je tlaková vlna, která je vyvolaná vypuzením krve z levé srdeční komory do srdečnice (aorty), odkud se šíří dalšími tepnami do celého těla. V lékařství série těchto vln odpovídá srdečnímu rytmu a frekvenci.

Srdeční frekvence se vyjadřuje v počtech srdečních stahů (tepů) za minutu. V klidovém stavu se pohybuje mezi 60 a 90 tepy za minutu, u profesionálních sportovců je však zpravidla i o polovinu nižší. Zvyšuje se při námaze a zátěži, nebo například při stresu. U žen bývá srdeční frekvence zpravidla nepatrně vyšší než u mužů.

 

Problémy se srdečním pulsem

Vyvážený jídelníček a dostatečné množství pohybu jsou ideální prevencí pro udržení správné srdeční frekvence. Z pohybu si vybírejte hlavně aerobní aktivity, například svižné, dlouhé procházky v přírodě.

 

Vysoká srdeční frekvence

Příliš vysoký tep i v klidovém režimu může být příznakem srdečního onemocnění, ale může mít i jiné příčiny – na vině je často hormonální antikoncepce, stres, nevhodný životní styl nebo obezita. Neváhejte se proto poradit s lékařem, který nastaví odpovídající léčbu. Závažným zdravotním problémem je také vysoký krevní tlak, který je rovněž třeba konzultovat s lékařem. Výjimkou není ani vysoký krevní tlak v těhotenství nebo vysoký krevní tlak u dětí, který může poukazovat na další onemocnění.

 

Nízká srdeční frekvence

Nižší hodnota pulsu se obvykle vyskytuje u atletů, kteří mají silná srdce schopná přečerpat větší množství krve – hodnota se pak může pohybovat kolem 40 úderů za minutu. Pokud nejste aktivní sportovec a máte příliš nízký puls, který doprovází dýchací obtíže a výrazná únava, může se jednat o závažný problém. Neotálejte tedy s návštěvou lékaře.

Příliš nízký tep je nutné řešit aplikací kardiostimulátoru. U lidí, kteří trpí závratěmi nebo ztrátami vědomí, může nízký puls signalizovat srdeční blok. Jedná se o stav, kdy dochází k zablokování elektrického impulsu, bez jehož pomoci nemůže srdce bít. Při zpomalení srdeční frekvence, kdy klesne srdeční puls pod 55 úderů (tepů) za minutu, mluvíme o tzv. bradykardii. Naopak při zrychlení srdeční frekvence (srdeční puls nad 100 úderů za minutu) mluvíme o tzv. tachykardii.

 

Nepravidelný srdeční puls

Pocit nepravidelného tepu zažije během života prakticky každý z nás (typicky například při sportu). Většinou se sice jedná jen o nadbytečné srdeční stahy (extrasystoly), ale zejména u starších lidí je důležité nepravidelnou srdeční akci nepodceňovat, protože se za ní může skrývat porucha srdečního rytmu – arytmie.

 

Srdeční arytmie je porucha srdečního rytmu, kterou také někdy označujeme jako dysrytmie. Při arytmii je srdeční rytmus nepravidelný. Příčinou arytmie mohou být tělesné dispozice, stres, stárnutí, nedostatek spánku nebo vyčerpání organismu. Nebezpečné arytmie se léčí léky (tzv. antiarytmiky), kardiostimulátorem, případně chirurgickou a katetrizační ablací.

 

Arytmie se nejčastěji odhalí během EKG vyšetření. V současností vám s odhalením arytmie pomůže také vhodný tlakoměr. Ke kontrole krevního tlaku a tepové frekvence můžete využít tlakoměry s technologií DUO SENSOR (např. tlakoměr HARTMANN Veroval Duo Control) nebo HARTMANN Veroval tlakoměr s EKG 2v1. Tento kombinovaný tlakoměr zaznamenává EKG v průběhu 30 vteřin a umí odhalit i nebezpečnou fibrilaci síní. Měření můžete provádět kdykoliv a kdekoliv. Naměřené výsledky můžete zaslat do aplikace Veroval medi.connect, kde následně zkontrolujete stav svého krevního tlaku a srdeční frekvence. Výsledky můžete nasdílet svému ošetřujícímu lékaři.

 

Správné měření srdeční frekvence

Při měření srdeční frekvence můžete v začátcích využít obyčejné stopky. Jednoduše zapněte stopky a minutu počítejte údery srdce.

 

Puls můžete nahmatat na větších tepnách blízkých povrchu těla – nejčastější tepnou pro měření pulsu je krkavice (arteria carotis), vřetenní tepna (arteria radialis) a zápěstní tepna (arteria ulnaris). Při nedostatečném dokrvování horních končetin se používá pažní tepna (arteria brachialis) a na dolních končetinách stehenní tepna (arteria femoralis).

 

Pravidelnou kontrolu srdečního pulsu a měření krevního tlaku usnadní domácí tlakoměr. Nevíte, jak vybrat správný tlakoměr? Přečtěte si náš článek.

 

Při měření srdečního pulsu dodržujte následující zásady:

  • Buďte v klidu, uvolněte se – alespoň 5 minut před samotným měřením.
  • Přestaňte pracovat, odložte mobilní telefon, nečtěte.
  • Nemluvte a klidně dýchejte.

Víte, jak správně měřit krevní tlak? Základní pravidla a doporučení jsme pro vás shrnuli do samostatného článku. Snáze tak odhalíte vysoký diastolický tlak i nízký krevní tlak, případně také srdeční arytmii.


 

Související články