Krevní tlak

Vysoký krevní tlak a cestování letadlem

Ačkoliv je cestování letadlem považováno za jeden z nejbezpečnějších druhů dopravy, často z novin slýcháme o tom, jak někdo v letadle zemřel na mrtvici, případně srdeční selhání. Jak to tedy je? Mohou létat i osoby, které trpí vysokým tlakem či onemocněním srdce? Sice se říká, že let letadlem je pro tělo stejnou zátěží jako vyběhnout na schodech do prvního patra, bohužel však není možné se na toto tvrzení plně spoléhat. Každý se v letadle cítí trochu jinak, někoho bolí uši, jiného bolí hlava a někdo se cítí skvěle a létání si naplno užívá. Základem je důkladná příprava před samotným letem.

Rizika cestování letadlem

Největším rizikem během létání je dlouhé sezení. Při dlouhých letech hrozí riziko „Syndromu turistické třídy“. Mnoho hodin bez pohybu v kombinaci se suchým vzduchem a nedostatkem kyslíku zhoršuje cirkulaci krve, což přispívá k vyšší pravděpodobnosti vzniku krevní sraženiny. Nerozpuštěná sraženina pak může ucpat některou z plicních či žilních tepen. Ucpání tepny může vést k mrtvici, infarktu a v nejhorším případě k náhlé smrti.

 

Nejohroženější skupinou jsou lidé obézní, kuřáci, uživatelé hormonální antikoncepce a pacienti se srdečními a cévními chorobami. Vliv má ale také stres. Nejlepší prevencí je se čas od času protáhnout, projít se v uličce a pít hodně vody. Zároveň se vyvarujte konzumace alkoholických nápojů a potravin s vysokým obsahem soli. Pro delší cesty letadlem se také doporučuje použít kompresní podkolenky a obecně zvolit volnější oblečení, které vás nebude nepříjemně škrtit.

 

Také je možné si před letem vzít lék obsahující kyselinu acetylsalicylovou (např. aspirin, acylpyrin), které snižují pravděpodobnost vzniku krevních sraženin. Kardiaci tuto skupinu léků pravděpodobně dobře znají, protože je užívají pravidelně (např. anopyrin). O přesném dávkování se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

 

Jak se na let připravit

Pokud trpíte vysokým tlakem či onemocněním srdce a cév, před odletem si nezapomeňte vzít léky na tlak, které běžně užíváte. Vysoký tlak je nebezpečný sám o sobě a může vám ublížit bez ohledu na to, zda cestujete nebo ne. Jestliže trpíte chronickým onemocněním, ideálně konzultujte plánovaný let s lékařem. Pokud jde o nově zjištěný zdravotní problém, návštěvu lékaře rozhodně neodkládejte. Vysoký, ale také nízký krevní tlak můžete odhalit i doma, stačí si pořídit tlakoměr. Zjistěte, jak vybrat správný tlakoměr a začněte s pravidelným měřením krevního tlaku co nejdříve.

 

Jestliže máte krátce po infarktu myokardu, mrtvici nebo operaci břicha, let raději odložte a bez doporučení lékaře si cestu letadlem vůbec neplánujte. Kromě toho není vhodné létat s čerstvou zlomeninou, protože vám končetina může otéct a v sádře nepříjemně tlačit, nebo se zánětem nosohltanu či prasklým ušním bubínkem, které by vám při změně tlaku způsobily příšernou bolest.

 

Rada na závěr

Před cestou letadlem vždy zvažte svůj aktuální zdravotní stav. Pokud trpíte chronickým onemocněním, které je pod kontrolou lékaře, nemusíte mít z letu strach a stačí se jen občas projít po palubě letadla a především hodně pít.

 


Související články